Trendy spa 2016 według Spa Finder

Fotolia_95828831_Subscription_Monthly_XXLJak co roku publikujemy trendy spa opracowane przez amerykańską agencję Spa Finder, największą na świecie firmę medialną i marketingową, zajmującą się tematyką spa i wellness. Zestawienie jest zapowiedzią nowych kierunków rozwoju usług spa, których natężenia można się spodziewać w tym roku. Z uwagi na fakt, iż są to przewidywania światowych tendencji, nie wszystkie one znajdą zastosowanie w polskiej rzeczywistości. Zawsze jednak mogą stanowić inspirację dla nowych pomysłów rozwoju i uatrakcyjnienia oferty.

1. Na fali!

Surfing staje się jedną z głównych atrakcji, których poszukujemy podczas podróży. Jest to również jeden z najgorętszych trendów fitness dla mężczyzn, kobiet oraz całych rodzin. Idea surfowania wpisuje się doskonale w to, czego pragną dzisiejsi podróżujący: zamiast luksusu autentyczność i egzotyka, zdrowe, lokalne jedzenie i prawdziwa społeczność. Ta dyscyplina od dawna była zdominowana przez mężczyzn, ale obecnie uprawia ją coraz więcej kobiet, bo nie wymaga dużo siły, a kobiety, często lżejsze i bardziej zwinne od mężczyzn, mają przewagę pośród fal. Jej atutem jest to, że w łatwy i przyjemny sposób pomaga osiągnąć szczupłą sylwetkę, która jest teraz modniejsza niż masywne, budowane na siłowni ciało.

2. Bez tabu

Żyjemy w świecie, w którym wszystko można sobie wyobrazić, zbadać i rozmawiać o tym w różnych środowiskach, nawet w miejscu pracy, ale seks nadal jest tematem tabu. Z jednej strony na każdym kroku jesteśmy bombardowani seksem oraz wyobrażeniami niemożliwych ideałów, a z drugiej mówienie o seksualności nas zawstydza i nie jest powszechnie akceptowane. Jest niewiele miejsc, gdzie można leczyć problemy seksualne, a chodzenie do nich traktowane jest jak ostateczność i bardzo przykry obowiązek. Nadszedł czas, aby odciąć się od wizerunku wyidealizowanego kobiecego ciała i zacząć pokazywać prawdziwe piękno. Kobiety chcą uczciwych rozmów oraz opartej na realiach edukacji seksualnej, a salony spa coraz częściej proponują klientom programy, które mają pomóc parom na nowo obudzić w sobie pasję. Na popularności zyskują również joga dla par oraz taniec na rurze.

3. Domy pary

Wiele osób po powrocie ze spa opisuje siebie jako ożywionych i pełnych wigoru, ale ci, którzy doświadczyli pochodzącej ze starożytnego Meksyku sauny Temazcal używają tylko jednego słowa: odrodzeni. W języku Majów i Azteków Temazcal znaczy „dom pary”, ale te proste chaty to znacznie więcej niż tylko prymitywne sauny. Ogień nagrzewa kamienie wulkaniczne, umieszczone w centrum kopuły, sprawiając, że szybko robi się gorąco niczym w saunie, a woda z olejkami, którą polewa się kamienie, wypełnia chatę parą. Zabieg trwa od 30 minut do dwóch godzin, a przez cały jego czas recytowane są starożytne modlitwy. Rytuał oczyszcza ciała, umysły i dusze oraz wprowadza w stan medytacji, a technika przekazywana z pokolenia na pokolenie gwarantuje, że każda sesja to wyjątkowe doświadczenie.

4. Dziecięce spa

Rodzice uczą się, że dbanie o zdrowie ich dzieci w XXI wieku oznacza dużo więcej niż tylko zapewnianie im odpowiedniej porcji owoców oraz przejść przez ulicę. Uboga dieta, napięty harmonogram i ciągły stres, mają bardzo zły wpływ na dziecięcą odporność, powodując otyłość oraz cukrzycę. Rodzice, chcąc oszczędzić dzieciom problemów ze zdrowiem fizycznym oraz psychicznym, coraz częściej decydują się zabierać swoje pociechy do spa. Najpopularniejsza jest joga, która zapewnia koncentrację oraz spokój, daje możliwość zabawy i nauki oraz skupia się na ich wyjątkowości i mocnych stronach.

5. Resetowanie umysłu i ciała

Coraz częściej odprężenie oraz redukcję stresu łączy się z ekstremalnymi doświadczeniami i adrenaliną. Paradoksalnie szukamy czegoś, co budzi ogromne emocje i przysparza stresu, a następnie udajemy się do spa, aby się zrelaksować. Nie liczą się „miękkie” przygody, ale przeżycie czegoś, co jeszcze kilka lat temu byłoby dla nas nie do pomyślenia, nieosiągalne. Przykładem mogą być szkoły cyrkowe, biwakowanie na ścianie klifu lub wspinaczka na boso. Adrenalina zwiększa przepływ krwi, tętno i oddech oraz odprowadza krew od mózgu do mięśni, co powoduje uwolnienie endorfin, serotoniny i dopaminy, więc możemy doświadczyć euforii, a masaż czy medytacja potęgują i wydłużają ten stan.

6. Festiwale wellness

Festiwale wellness wzorowane są na kilkudniowych festiwalach muzycznych, np. Coachella, po to, aby umieścić zdrowie w centrum uwagi. Są formą odnowy biologicznej, przeznaczoną specjalnie do pielęgnacji ciał, umysłów i dusz uczestników. Oprócz wypoczynku gwarantują poszerzenie wiedzy, postaw i umiejętności odnośnie redukcji stresu oraz zdrowego stylu życia. Dzień na festiwalu odnowy biologicznej zaczyna się od śniadania z organicznego musli i soku tłoczonego na zimno. Następnie odbywają się wykłady, prowadzone przez ekspertów w danej dziedzinie, a potem szereg sesji, np. medytacja lub joga. To tylko kwestia czasu, kiedy pojawią się biura podróży oraz strony internetowe, obejmujące jedynie usługi tego typu.

7. Wystarczy jedno kliknięcie

Potrzebujesz masażu po godzinach w zaciszu własnego domu? W ostatniej chwili przypomniało ci się o wieczornej imprezie, a nie masz jeszcze manicure? Rozwiązanie pojawi się już po jednym kliknięciu! Ze smartfonem i tysiącem aplikacji świat stoi przed tobą otworem. Przemysł kosmetyczny i spa nie pozostaje w tyle, pojawiają się aplikacje, które oferują ludziom dostęp do zabiegów, gdziekolwiek są i kiedykolwiek chcą. Często napięty harmonogram sprawia, że na relaks mamy czas dopiero późnym wieczorem, kiedy wszystkie salony są już nieczynne. Dzięki takim aplikacjom możemy korzystać z zabiegów dokładnie wtedy, kiedy mamy na to czas i ochotę, wystarczy kliknąć i wybrać tę usługę, której akurat potrzebujemy i już po godzinie w naszym domu czy biurze pojawi się wykwalifikowana osoba, która sprawi, że poczujemy się piękni i odprężeni.

8. Pływające hotele

Dzisiejsze „pływające hotele” to jedne z największych, najbardziej imponujących oraz kompleksowych spa i wellness dostępnych na świecie. Pasażerowie oraz marynarze korzystają nie tylko z masaży lub zabiegów pielęgnacyjnych, ale też z botoksu, wybielania zębów i akupunktury, a linie rejsowe często łączą swoją ofertę z usługami na lądzie np. z wyprawą do dżungli amazońskiej.

9. Wysyp koreańskich kosmetyków

Wiodące firmy koreańskie wypuszczają na rynek od 20 do 30 produktów miesięcznie. Porównując to do zachodnich marek, które wymyślają 10-30 rocznie, to naprawdę imponujące osiągnięcie. Kobiety używają tam ok. 15 kosmetyków dziennie, ponieważ wygląd jest dla nich wszystkim, co tłumaczy fakt, że w Korei odnotowuje się najwyższy wskaźnik chirurgii plastycznej. Korea Południowa jest również krajem, w którym mężczyźni wydają na kosmetyki do pielęgnacji więcej niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. To zaskakujące, że Zachodowi tak długo zajęło, aby odkryć zalety koreańskich kosmetyków,  ale teraz już wiemy, jak wiele innowacji w pielęgnacji skóry wprowadzono w tym kraju i nie możemy doczekać się nowości, które się u nas pojawią. Rynek kosmetyczny zwraca się w stronę Azji.

10. Zdrowsze środowisko pracy

Głównym wyzwaniem dla pracodawców jest dziś stworzenie kultury wellness oraz zrozumienie, że jest ona niezbędnym elementem udanego i produktywnego środowiska pracy. Wkładane w to wysiłki nie idą na marne. Ich skutkiem są zdrowsi i szczęśliwsi pracownicy, niższe koszty opieki zdrowotnej oraz wyższa wydajność i mniejsza absencja. Liczba takich miejsc pracy rośnie, ale firmy, które trzymają się nowych filozofii i podejścia do wellness, nadal są raczej wyjątkiem niż regułą. Jednak pokolenie millenium, które powoli wkracza na rynek pracy, nie akceptuje takiego stanu rzeczy i to będzie motorem zmian oraz innowacji.

oprac. Marta Zwolińska

 

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube