Wiosenne Budzenie Witalności

wiosna825W naszej strefie klimatycznej wiosna od zawsze była porą, która wyzwala w nas nadzieje i dodaje otuchy po męczących zimowych miesiącach. Budząca się do życia przyroda wywołuje również zmiany emocjonalne i fizjologiczne – ludzie odczuwają większy entuzjazm (niektórzy wręcz lekką euforię), przypływ witalności i wigoru. Na wiosnę czujemy się o wiele lepiej, a także można powiedzieć, że chęci i możliwości znacząco rosną. Niestety proces wiosennego przypływu energii i entuzjazmu nie u wszystkich zachodzi w pełni.

Coraz więcej ludzi nie doznaje tak wyraźnie procesu witalizacji, a niektórzy nie zauważają go wcale. Spora grupa zaczyna cierpieć wręcz na wiosenne przesilenie, które objawia się pogorszeniem nastroju, bólami głowy, wzmożonym stresem, drobnymi dolegliwościami, rozdrażnieniem itp. Wszystko to w zasadzie nie powinno w ogóle mieć miejsca w zdrowym organizmie.

ENERGIA DAWNYCH KULTUR

Kilka dawnych tradycji medycznych poświęcało sporo uwagi tej tematyce. Na przykład zgodnie z filozofią taoistyczną i medycyną chińską, wiosna to okres przeniknięty energią elementu „drzewa”, który reprezentuje wzrost, rozwój, nowy początek, młodość itp., w związku z czym wszystko w przyrodzie, łącznie z ludźmi, powinno podlegać wtedy procesom witalizacji i odnowy. To, że tak się u coraz większej liczby ludzi nie dzieje to wina „starego bagażu” – starych treści emocjonalnych i mentalnych zaśmiecających świadomość oraz toksyn pozostających w ciele.

Dawne kultury, posiadające wiele długoletnich doświadczeń w zakresie dbania o dobre zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka, dostrzegały te wszystkie problemy oraz wpływające na nie procesy. Dzięki temu opracowały metody oczyszczania ze szkodliwych czynników. Jednym z przykładów pozostałości tej idei w kulturze Europy są występujące w chrześcijaństwie tradycje, jak np. Wielki Post (oczyszczanie fizyczne) i Adwent (oczyszczanie mentalne). Posiadały całe dziedziny wiedzy skupione właśnie na metodach oczyszczania i to w szerszym zakresie: od ciała, poprzez umysł, aż do otaczającej nas przestrzeni, przechowującej fizyczne manifestacje naszych nawyków i podświadomych treści. Wielowiekowe doświadczenia doprowadziły do powstania całych dziedzin o charakterze odrębnej zaawansowanej dyscypliny np. ajurwedyjska „Panczakarma”.

Metody oczyszczania

Metody oczyszczające można podzielić na podstawowe grupy ze względu na to, jaką sferą się zajmują: fizyczne, emocjonalne i przestrzenne. Są również mieszane – łączące w sobie oddziaływanie na więcej niż jedną sferę życia. Należy mieć na uwadze, że metody holistyczne, nawet jeśli na początku oddziałują na jedna sferę, z czasem, po oczyszczeniu jej, efekty zaczną się rozciągać również na te „sąsiednie” – np. po oczyszczeniu emocjonalnym nastąpi również poprawa funkcjonowania ciała na poziomie fizjologicznym.

Metody fizyczne

Skupiają się na ciele i fizjologii organizmu. Głównym celem jest usuwanie toksyn z organizmu. Wykorzystuje się w nich wiele metod i technik. Zabiegi w łaźniach są tu najlepszym przykładem. Sama łaźnia, sauna, bania, sento itp. to niemal konieczne wyposażenie przy metodach fizycznych. Poza gorącymi kąpielami wykorzystuje się rozmaite napary, odwary i napoje o działaniu m.in. napotnym i moczopędnym, w celu wspomagania oczyszczania. Ponadto nieodzownym składnikiem takich „kuracji” okazują się odpowiednie diety eliminujące produkty sprzyjające toksynom, a czasem nawet diety bogate dodatkowo w produkty oczyszczające – zawierające substancje umożliwiające „rozpuszczenie” i wydalenie niepożądanych czynników. Wiele takich diet określa się do dziś mianem postu lub nawet głodówki.  (…)

Alexey Moguchev, Piotr Wojnarski

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 3/2015 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube