Wszystko o laserowym usuwaniu owłosienia

i-epilMimo, iż lasery w usuwaniu zbędnego owłosienia stosowane są już od kilku lat, to niestety nadal na rynku profesjonalnych usług istnieje wiele fałszywych przekonań w zakresie ich użytkowania. Niejednokrotnie używane są one w nieodpowiedni sposób, co niesie ze sobą brak efektów, a w rezultacie odbija się niekorzystnie na opinii o skuteczności laserów. Dlatego też celem tego artykułu jest przybliżenie zasad działania laserów do epilacji i przedstawienie dobrych praktyk ich wykorzystania.

 

Aby mówić o skutecznej epilacji należy najpierw dokładnie poznać „wroga, z którym walczymy” , czyli włos – jego budowę i charakter wzrostu. Prezentowana obok grafika (rysunek nr 1) przedstawia strukturę budowy włosa, jej znajomość jest podstawą niezbędną dla zrozumienia tego w jaki sposób działa laser na niszczenie włosa.

wlosy

Schemat budowy włosa.

Cel działania lasera
Celem działania lasera w likwidacji włosa nie jest zniszczenie jego cebulki, jak się powszechnie uważa. Zniszczenie macierzy w cebulce włosa daje tylko tymczasowe efekty. Prawdziwym celem są komórki macierzyste w rejonie wybrzuszenia. Dorosłe komórki macierzyste (ASC- adult stem cells) znajdują się nieco powyżej korzeni włosów w okolicy zwanej wybrzuszeniem włosów. W pewnych okolicznościach, gdy komórki korzenia włosa są zniszczone, ASC migrują z obszaru wybrzuszenia włosa w okolicę korzeni włosa i zaczynają tworzyć nowe komórki korzenia włosa. Jednakże, nie wiemy, w jaki sposób tego dokonują i w związku z tym nie we wszystkich przypadkach obserwuje się tworzenie nowych komórek korzenia włosa przez ASC. Czasem to robią, a czasem po prostu nie.

 

Jak zniszczyć komórki macierzyste (ASC)?
Światło jest absorbowane w chromoforze – melaninie włosa, która jest nośnikiem dla światła lasera. Zniszczenie włosa następuję za pomocą impulsu lasera, który jest wystarczająco długi, aby podgrzać melaninę do punktu, kiedy ciepło rozprasza się po całym mieszku włosa i niszczy komórki macierzyste. Im grubszy włos, tym dłuższy impuls należy wybrać. Zabiegi będą najbardziej efektywne u osób, które mają jasną karnację i ciemne włosy. Aby zapewnić dłuższy okres bez pojawienia się włosów potrzebnych jest zwykle kilka zabiegów. Mogą być również potrzebne okresowe zabiegi pielęgnacyjne.

 

Cykl wzrostu włosa
Równie istotną jak struktura włosa dla skuteczności laserowego usuwania zbędnego owłosienia jest znajomość etapów wzrostu włosa. Wyróżnia się trzy fazy jego wzrostu – anagen, katagen i telogen (rysunek nr 2). Najważniejszą z punktu widzenia skuteczności laserowego usuwania włosów jest faza wczesnego anagenu (poniżej jej szerszy opis).
Faza katagenowa to okres regresji lub przejścia, w którym włosy przygotowują się do wypadnięcia. Włos wchodzi w fazę katagenową, brodawki skórne kurczą się, a komórki przechodzą w stan nieaktywny. Bez stymulacji komórek brodawki skórnej, włókna włosów jak również pochewki korzeni przestają rosnąć.

Faza telogenowa – to okres odpoczynku włosów (włosy nie rosną). W fazie tej brodawki skórne zostają zamknięte w skórze właściwej i włókno włosa można łatwo wyciągnąć podczas mycia lub czesania. Kiedy włosy przechodzą z fazy telogenowej do anagenowej (wzrost), a stare włókna włosa jeszcze nie wypadły, zostaną wyparte przez nowe włókna włosa rosnące pod nimi.

 

rysunek 2

Schemat wzrostu włosa.

Faza anagenowa
Anagen jest aktywną fazą włosa i rozciąga się od zakończenia fazy nieaktywnej, telogenu, do początku fazy regresji, katagenu. Anagen obejmuje całkowity odrost lub regenerację niższej, cyklowej części mieszka, czyli tworzenie trzonu włosa. Komórki naskórka znajdujące się wokół brodawek skórnych tworzą macierze okołokomorowe lub korzeń włosa. Komórki te stale dzielą się i gdy utworzone zostaną nowe komórki, pchają starsze ku górze ostatecznie całkowicie je wypychając. Podczas tej fazy, włos rośnie około 1 cm w ciągu 28 dni.
W fazie anagenowej wyróżnia się sześć pod-etapów.
Etap I – wzrost brodawek skórnych i rozpoczęcie aktywności mitotycznej w zarodkowym nabłonku pokrywającym
Etap II – komórki macierzyste cebulki otaczają brodawki skórne i rozpoczynają różnicowanie, zmieniająca się cebulka rozpoczyna zejście wzdłuż włóknistej struktury
Etap III – komórki macierzyste cebulki wykazują zróżnicowanie we wszystkich częściach mieszku
Etap IV – melanocyty macierzy są reaktywowane
Etap V – trzon włosa wyłania się i wypiera włosy telogenowe
Etap VI – nowy trzon włosa wyłania się z powierzchni skóry

Etap I lub wczesna faza anagenu jest najważniejsza. W początkowej fazie anagenowej, brodawka skórna znajduje się wysoko w skórze właściwej i zbliża się do obszaru wybrzuszenia; w tym samym czasie, komórki rozrodcze u podstawy woreczka poddawane są intensywnej aktywności mitotycznej. Wraz z nabłonkowymi komórkami macierzystymi z rejonu wybrzuszenia, rozpoczynają proces tworzenia nowych włosów anagenowych. W początkowej fazie anagenowej, brodawka skórna jest bardziej spigmentowana a obszar wybrzuszenia wskazuje zwiększone tempo podziału komórek. Obie zmiany (pigmentacja, zwiększone tempo podziału komórek) i lokalizacja brodawek skórnych w pobliżu obszaru wybrzuszenia sprawiają, że mieszek włosowy jest bardzo podatny na tym etapie i w związku z tym, termiczne zniszczenie mieszków włosowych przez system laserowy może spowodować trwałe ich usunięcie, podczas gdy w późniejszych fazach możliwe są jedynie częściowe zmiany, takie jak opóźnienie wzrostu czy odrastanie cieńszych włosów.

 

Jak kwalifikować pacjenta
Nie należy przyjmować każdego pacjenta, ponieważ skutki uboczne mogą być wielkie, a skuteczność może okazać się bardzo niska. Należy określić podstawowe parametry dotyczące pacjenta, rodzaj włosów i skóry, wywiad i jego oczekiwania. Jednak najbardziej istotnym parametrem decydującym o tym, czy rozpocząć leczenie czy nie, jest rodzaj włosów.
1. Zbadaj włosy przy pierwszej konsultacji z pacjentem, w tym czasie, włosy muszą być też obecne. Należy sprawdzić kolor włosów (czarny, ciemny brąz, jasny brąz, blond, siwy i biały). Różnica między włosami czarnymi i ciemnobrązowymi może być duża.
2. Grubość włosów jest również bardzo ważna. Przy grubszych włosach, wyniki epilacji są lepsze.
3. Bardzo gęste włosy pochłaniają więcej energii i wybór normalnej fluencji może doprowadzić do przegrzania powodującego pewne skutki uboczne. Należy zmniejszyć fluencję w odniesieniu do sesji pierwszej i drugiej, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia skóry. (…)

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 5/2015 – wydanie drukowane/e-wydanie

Mariusz Nieścior

Dziękujemy firmie BTL POLSKA, dystrybutorowi laserów marki FOTONA i LinScan, za konsultację merytoryczną i dostarczone materiały.


Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube