Zagadka nawilżenia rozszyfrowana

nawilzanie825W ciągu ostatnich 10 lat przeprowadzono wiele badań w celu zrozumienia natury i regulacji poziomu wody w poszczególnych warstwach naskórka. Znalezienie klucza do „zagadki” nawilżenia to sukces przełomu XX i XXI wieku. Tym kluczem okazały się aquaporyny – specjalne proteiny, które tworzą kanały transportujące wodę przez błony komórkowe. 

Od dawna nie jest tajemnicą, że utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia to fundament zdrowej i młodej skóry. To właśnie woda jest niezbędna do prawidłowego, fizjologicznego funkcjonowania i utrzymania zdrowego wyglądu skóry. Nawilżenie jest jednak zależne od wielu czynników, od obecności naturalnych związków higroskopijnych: kwasu hialuronowego w naskórku i skórze właściwej, lamelarnego układu lipidów międzykomórkowych w warstwie rogowej oraz ścisłych połączeń w warstwie ziarnistej, a także endogennej gliceryny. Wszystkie te elementy działają wspólnie w celu utrzymania poziomu wody i ograniczenia jej strat, ale nie odpowiadają na pytanie jak woda dostaje się do komórek.

Odkrycie na miarę Nobla
W 1992 roku Peter Agre, amerykański biochemik, po raz pierwszy opisał aquaporynowe kanały transportujące wodę (AQP1) za co przyznano mu w 2003 roku nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Najważniejsze dla skóry są aquagliceroporyny (AQP3) obecne w keranocytach naskórka, transportujące wodę, oraz glicerol, który wiąże i zatrzymuje ją w skórze. Okazało się, że brak tych kanałów powoduje gwałtowne zaburzenia w innych parametrach skóry: strukturze komórkowej, poziomie lipidów, składu NMF aminokwasów oraz równowagi jonowej. Badania wykazały również, jak ważna jest obecność endogennej gliceryny i kwasu hialuronowego w naskórku i skórze właściwej. Gliceryna pełni w tym systemie nieodzowną rolę w uwodnieniu skóry oraz wpływa na skład lipidów i metabolizm w warstwie rogowej, przez co wzmacnia funkcje barierowe. Istnieje również związek między działaniem AQP3 a zaburzeniami w nawilżeniu w skórze dotkniętej starzeniem i fotostarzeniem lub ze schorzeniami dermatologicznymi. Pokazuje to jak ważne są to składniki w profilaktyce antiaging i pielęgnacji skóry bardzo suchej.

Aquaporyny w kosmetologii

W świetle tych wszystkich doniesień można sobie zadać pytanie – jak je wykorzystać w kosmetologii? Oczywiście to natura oraz zdobycze biotechnologii pozwalają sprostać temu zadaniu. Świat roślin, podobnie jak w przypadku komórek macierzystych, dostarcza możliwości tworzenia nowych substancji. Substancje pochodzące z palmy kokosowej, kukurydzy, akacji, granat, czerwony burak oraz pochodne naturalnych cukrów służą do tworzenia w procesach biotechnologicznych nowych hybrydowych składników aktywnych. Wiele renomowanych firm produkujących substancje przeprowadziło liczne badania ich skuteczności, potwierdzające wcześniejsze doniesienia w publikacjach naukowych. Z powodzeniem można je wykorzystać w nowoczesnych kosmetykach nawilżających, ponieważ stymulują aquaporyny 3 do transportu wody do komórek skóry. Ale nie jest to jedyny element tej skomplikowanej układanki. Badania potwierdzają istotny wpływ tych substancji na architekturę naskórka i skóry właściwej, co zapewnia zdrowy i młody wygląd (…)

Anna Marcjasz

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 2/2015wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube