Zatrzymaj młodość na dłużej

Young girl front of mirror in bathroom putting cream on her face15 tysięcy – właśnie tyle razy dziennie człowiek kurczy mięśnie twarzy. Wiele kobiet i mężczyzn błędnie zakłada, że stosowanie kosmetyków anti-aging należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy na powierzchni skóry pojawią się drobne, ale widoczne zmarszczki. Jednak zawsze łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego właściwą pielęgnację cery należy rozpocząć już po 20 roku życia.

Starzenie się skóry, czyli zmniejszanie biologicznej aktywności komórek i tkanek, jest naturalnym procesem. Nie można go uniknąć, ale można skutecznie opóźnić. Istnieją dwa rodzaje przyczyn wpływających na proces starzenia się skóry: wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne. Do pierwszej grupy zalicza się m.in. warunki genetyczne, zaburzenia odnowy komórek, zaburzenia biochemiczne oraz zmiany struktury włókien kolagenowych i elastynowych. Przyczyny zewnątrzpochodne to głównie szkodliwe działanie promieni UV, zanieczyszczenie środowiska oraz stres. Promieniowanie UV jest odpowiedzialne za powstawanie ok. 80% objawów w obrębie twarzy: zmarszczek, przebarwień, zmniejszenia elastyczności, a także inicjuje reakcje wolnorodnikowe. Są to bardzo reaktywne związki, które penetrują warstwy skóry i prowadzą do uszkodzeń ceramidów, komórek, enzymów i włókien. Dlatego tak ważne jest, aby w celu ochrony skóry przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych krem stosowany na dzień zawierał filtr SPF 15 (latem wyższy). Również alkohol, palenie papierosów i nieprawidłowa dieta przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry.

W zależności od stanu skóry, jedne kobiety, te które np. mają silną mimikę, opalają się, prowadzą niehigieniczny tryb życia, nieprawidłowo pielęgnują skórę, muszą zacząć dbać o skórę wcześniej i intensywniej, a inne mogą z tym poczekać.  Wcześniej tzn. około 25 roku życia, a później – nawet około 30. – twierdzi Iwona Marycz-Langner, dermatolog z Kliniki Dermatologii Estetycznej DermClinic.

Witaminy i substancje

Jest kilka substancji, które skutecznie przeciwdziałają procesowi starzenia się skóry. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje witamina A. Zaliczana jest do witamin młodości. Jej stymulujące działanie zmniejsza zmiany pojawiające się w procesie starzenia. Oprócz witaminy A, na uwagę zasługują także witaminy C, E i polifenole – substancje pozyskiwane np. z winogron, zielonej herbaty czy pomidorów. Różnorodne zastosowanie oraz szereg pozytywnych cech ma także „eliksir młodości”, czyli kwas hialuronowy. Jego główną funkcją jest wiązanie wody, czyli utrzymanie nawilżenia skóry na odpowiednim poziomie. U młodych osób cząsteczki ulegają rozpadowi i regenerują się bardzo szybko, jednak z wiekiem organizm traci tą zdolność. Niedobór kwasu hialuronowego prowadzi do wysuszenia skóry i utraty przez nią elastyczności, co w konsekwencji sprzyja pojawianiu się zmarszczek.

Zabiegi kosmetyczne dla młodej skóry

Pielęgnacja domowa to bardzo istotny element profilaktyki anti-aging, jednak nie wystarczy, aby zadbać o skórę w 100%.

Cera w każdym wieku potrzebuje pielęgnacji. Musi to jednak być pielęgnacja dopasowana do rodzaju skóry, indywidualnych potrzeb i wieku. To, co ważne przy każdym rodzaju skóry, to na pewno dokładny demakijaż. Jego brak lub złe wykonanie jest częstą przyczyną powstawania problemów skórnych. W przypadku pozostałej pielęgnacji, zawsze opracowujemy dla klienta osobisty program dopasowany do jego indywidualnych potrzeb – wyjaśnia Edyta Mozdyniewicz, kosmetyczka w Studio Urody Róża.

Salony kosmetyczne oferują cały wachlarz propozycji dla osób, pragnących zadbać o swoją cerę. – Młodym osobom zaleca się nieinwazyjne zabiegi, polegające głównie na nawilżaniu i oczyszczaniu, ale odchodzi się już od oczyszczania manualnego – mówi Wioleta Szot z Instytutu Beauty Derm. Dużą popularnością wśród młodych osób cieszy się mikrodermabrazja. Za pomocą kryształów korundu lub głowicą diamentową mechanicznie ściera się naskórek, usuwając przy tym zrogowaciałą warstwę i zanieczyszczenia znajdujące się na skórze. Dla młodych osób ten zabieg ma wiele zastosowań: oczyszcza skórę, poprawia strukturę i koloryt oraz zwiększa elastyczność. Dodatkowo jest bezbolesny, trwa krótko, a efekty są zauważalne natychmiast. (…)

Marta Pawlak

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 2/2015 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube