Rozstępy – profilaktyka i kosmetologiczne metody redukcji

Rozstępy to bardzo rozpowszechnione zmiany skórne, które dotykają 70% dziewcząt, 40% chłopców w okresie dojrzewania i 90% kobiet w ciąży. Podatne na nie są również kobiety w okresie menopauzy, osoby z częstymi wahaniami wagi oraz osoby przyjmujące leki sterydowe. Leczenie rozstępów jest zazwyczaj kosztowne i nie daje gwarancji sukcesu. Jednak jeśli ktoś poświęci trochę czasu, by dowiedzieć się, jak powstają rozstępy i jakie są możliwe środki zapobiegawcze, być może mniej osób będzie musiało zmierzyć się z tym trudnym problemem.

Rozstępy, wrzecionowate pasma nieprawidłowej skóry o długości kilku centymetrów i różnej szerokości, są najczęściej widoczne na piersiach i brzuchu. Biegną promieniście, a na udach, pośladkach, w okolicy lędźwiowej i na ramionach – równolegle.

Rozstępy wykazują wiele cech blizny zarówno pod względem wyglądu, jak i histopatologii. W obrębie rozstępów skórze brakuje przydatków, takich jak mieszki włosowe, gruczoły potowe i gruczoły łojowe. Ponadto uszkodzenie struktury tkanki łącznej powoduje zmniejszenie elastyczności i wytrzymałości skóry właściwej. Podobnie jak w przypadku tkanki bliznowatej, uszkodzona skóra jest niekompletna i spełnia mniej funkcji niż skóra normalna.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA ROZSTĘPÓW

Głównym czynnikiem decydującym o tym, czy dana osoba będzie miała rozstępy, jest genetyczna predyspozycja do obniżenia poziomu włókien elastycznych. W takiej sytuacji fibroblasty organizmu produkują mniej włókien kolagenu, elastyny i retikuliny, przez co skóra jest bardziej podatna na rozciąganie. Ponadto niektóre choroby i stany fizjologiczne organizmu zwiększają prawdopodobieństwo powstawania rozstępów.

Jakie specyficzne fizjologiczne stany organizmu przyczyniają się do powstania rozstępów?

  • okres dojrzewania –Predysponowane są uda, piersi, pośladki, okolice stawów kolanowych i barkowych oraz odcinek lędźwiowo-krzyżowy.
  • ciąża – zmiany najczęściej występują w okolicach brzucha i piersi.
  • trening kulturystyczny – Największe ryzyko powstania rozstępów związane jest z szybkim wzrostem lub przyrostem masy ciała (tkanka tłuszczowa, gruczołowa i/lub mięśniowa) w połączeniu z silnym rozciąganiem skóry (tłuszcz itp.).

Jakie stany chorobowe organizmu przyczyniają się do powstania rozstępów?

Choroby endokrynologiczne – choroby takie jak nadczynność nadnerczy i zespół Cushinga charakteryzują się nadmiernym wydzielaniem kortykosteroidów. Sterydy powodują, że skóra staje się cieńsza i słabsza, ponieważ wpływają na produkcję ważnych składników, które pomagają w tworzeniu macierzy zewnątrzkomórkowej skóry właściwej, takich jak kwas hialuronowy i siarczan chondroityny. Włókna te nie są tak mocne, jak zazwyczaj bez obecności sterydów.

Osoby stosujące diety niskokaloryczne lub cierpiące na jadłowstręt psychiczny powinny zachować ostrożność, ponieważ niewystarczająca ilość składników odżywczych może zaburzyć przebudowę białek w skórze, w tym kolagenu i elastyny.

PROFILAKTYKA, CZYLI JAK ZAPOBIEGAĆ ROZSTĘPOM

Zapobieganie polega na wykonywaniu następujących czynności:

  • kontrolowanie gospodarki hormonalnej,
  • utrzymywanie należytej masy ciała (BMI),
  • stosowanie suplementacji oraz kosmetyków i masażu w pielęgnacji domowej,
  • stosowanie zabiegów kosmetologicznych w profesjonalnej pielęgnacji gabinetowej. 

Kosmetyczne produkty do pielęgnacji domowej są najskuteczniejsze, jeśli chodzi o leczenie zapobiegawcze. Należy je regularnie stosować w miejscach podatnych na powstawanie rozstępów. Mają one działanie łagodnie złuszczające, nawilżające, kojące i zmiękczające. Stosowaniu tych produktów powinien towarzyszyć masaż, podczas którego wykonuje się ruchy głaskania, pocierania i ugniatania, zachowując kierunek przepływu krwi z żył. Podczas masażu można używać specjalistycznych akcesoriów do pielęgnacji skóry, takich jak rękawice, gąbki czy szczotki. Osoby z grup ryzyka mogą dodatkowo przyjmować suplementy diety, aby uzupełnić składniki niezbędne dla skóry, których może brakować w ich codziennej diecie. Na rozstępy szczególnie polecany jest kolagen oraz witaminy A, E i C.

METODY ZWALCZANIA ROZSTĘPÓW

Faza zapalna stanowi najlepszą okazję do osiągnięcia efektów terapeutycznych dzięki kosmetologii. Metody kosmetologiczne mogą pomóc w zmniejszeniu rozstępów, ale nigdy ich całkowicie nie wyeliminują. Istnieją dwa główne podejścia do zmniejszania rozstępów za pomocą kosmetologii: zabiegi stymulujące fibroblasty do produkcji nowego kolagenu oraz złuszczanie warstw naskórka, które tworzy płytsze zmiany poprzez wyrównywanie powierzchni skóry.