Uzdrawiające właściwości bursztynu

kwas bursztynowy

Niejedna kobieta kocha się w bursztynach przez ich przepiękny miodowo-brązowy kolor, najczęściej wkomponowany w srebrną biżuterię, która nieziemsko kontrastuje z piękną, letnią opalenizną. Jednak niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że bursztyn nie tylko pięknie wygląda, ale posiada także szereg dobroczynnych właściwości, wykorzystywanych między innymi w przemyśle kosmetycznym.

Kwas bursztynowy i jego działanie

Bursztyny zawierają w swoim składzie chemicznym kwas bursztynowy, który jest silnym biostymulatorem. Dlaczego? Ponieważ jest to alifatyczny kwas, należący do grupy kwasów dikarboksylowych. I to właśnie on, bierze udział w biochemicznych reakcjach, które prowadzą do powstawania energii komórkowej, a co za tym idzie, wspomagają prawidłowe działanie komórek oraz aktywują ich metabolizm.

Zastosowanie kwasu bursztynowego w kosmetyce

Kwas bursztynowy, dzięki posiadaniu wielu dobroczynnych właściwości znalazł zastosowanie nie tylko w pielęgnacji i redukowaniu objawów starzenia się. Może być on również stosowany w kosmetykach zamiennie do kwasu salicylowego lub jako dodatkowy składnik w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Kwas bursztynowy – właściwości: posiada zdolność antyoksydacyjną, co oznacza, że zmniejsza ilość peroksydacji lipidów. Poprawia on ogólny metabolizm komórek. Działa również przeciwbakteryjnie.

Kwas bursztynowy stosowany na twarz

Kwas bursztynowy na twarz zalecany jest kobietom z cerą dojrzałą, z pierwszymi objawami starzenia się, a także dla skóry zmęczonej, przesuszonej oraz wymagającej silnej regeneracji. Regularne stosowanie kosmetyków z zawartością  kwasu bursztynowego może spowodować wyraźną poprawę kondycji skóry. Kwas bursztynowy zwiększa nawilżenie skóry, a także redukuje widoczne zmarszczki. Skóra staje się bardziej promienna i wygląda dużo młodziej. Kwas bursztynowy eliminuje dodatkowo przebarwienia skórne.

Kwas bursztynowy możemy kupić w formie bryłek lub proszku do samodzielnego sporządzenia np. nalewki. Znajdziemy go także w szamponach, odżywkach, kremach, a także w postaci tabletek. Kwas bursztynowy w tabletkach zaleca się spożywać 1-2 razy dziennie przez około 4 tygodnie.