Czy narzędzia sterylizować w salonie kosmetycznym czy poza nim?

sterylizacja narzędzi

Salon kosmetyczny to miejsce, w którym zabiegi wykonywane są narzędziami na skórze pacjenta, dlatego każdy z nich powinien być odpowiednio wysterylizowany. Dowiedzmy się, jak najlepiej przeprowadzić zabieg czyszczenia narzędzi i gdzie go wykonywać.

Sterylizacja narzędzi – w salonie, czy poza nim?

Jest to kwestia bardzo łatwa. Sterylizacja narzędzi kosmetycznych wykonywana powinna być oczywiście po każdym zabiegu, dlatego przeprowadzana ona musi być w salonie. Sterylizacja taka nie powinna obejmować jednak tylko i wyłącznie narzędzi, a także cały obszar gabinetu kosmetycznego. W każdym salonie powinny znajdować się specjalne preparaty wykorzystywane do sterylizacji, ale także do wyjaławiania. Proces ten jest uzupełnieniem sterylizacji. Ma on również nad nią przewagę, ponieważ działają wtedy dodatkowo czynniki fizyczne, jak temperatura, czy ciśnienie, co za tym idzie, podczas tego procesu z powierzchni narzędzi można pozbyć się w stu procentach niepożądanych mikroorganizmów.

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych – za pomocą czego?

Obecnie do sterylizacji wykorzystuje się autoklawy. Sterylizacje narzędzi przy pomocy takiego urządzenia dają pożądane efekty. W jego wnętrzu umieszcza się narzędzia, zapakowane oczywiście w specjalne opakowania do sterylizacji, a następnie za pomocą autoklawy wypompowuje się z nich powietrze. Takim sposobem wykonana może zostać sterylizacja narzędzi do paznokci, czy sterylizacja narzędzi chirurgicznych. Proces ten nie trwa długo, kiedy para wodna ma mniejsze ciśnienie, około 1,1 B oraz temperaturę 121 stopni Celsjusza zajmie to do 15 minut, natomiast, kiedy para jest pod większym ciśnieniem i temperaturą, 134 stopnie Celsjusza i 2,1 bara, wówczas sterylizację wystarczy przeprowadzić 5-minutową.

Narzędzia będą idealnie zdezynfekowane oraz wysterylizowane tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli przeprowadzimy proces sterylizacji, dezynfekcji oraz wyjaławiania. Ważne jest również to, aby kosmetyczka wykonująca zabieg zmieniała każdorazowo rękawiczki, którymi dotykać będzie nie tylko narzędzi, ale również twarzy i innych części ciała klienta.