Blog – skuteczne narzędzie promocji

Jeszcze dziesięć lat temu, jeśli ktoś powiedziałby, że prowadzi bloga, pierwszym obrazem, jaki by się nasunął, byłby prawdopodobnie obraz rozwydrzonego nastolatka, który zapisuje swoje myśli w internecie zamiast trzymanym pod poduszką fizycznym pamiętniku. Ale czasy się zmieniły. Obecnie pisanie bloga stało się popularne, a nawet dochodowe.

Większość ludzi postrzega blogi jako osobiste dzienniki, ale mogą one być czymś więcej. Przy odpowiednim wysiłku i planowaniu blog może stać się głównym źródłem dochodu. Dla innych to również sposób na promowanie swojej działalności. Blogowanie może mieć wiele różnych zastosowań, dzięki czemu prawie każdy może stać się blogerem.

Konkurs Blog Roku – przemyślenia

Niedawno ogłoszono zwycięzców dziesiątej edycji konkursu Blog Roku. Od pierwszej edycji wiele się zmieniło – jest więcej sponsorów, fajniejsze nagrody, nowe kategorie, niesamowita gala i wreszcie więcej medialnego „szumu”. Przejrzałem tegoroczne zwycięskie blogi, żeby zobaczyć, co je łączy. Okazało się, że wszystkie poruszają szeroki zakres tematów, w tym fitness i zdrowe odżywianie, a także mają ranking najlepszych filmów. Doskonałe pióro autora jest również odpowiedzialne za to, że materiały czyta się szybko i płynnie. 

Z tego wynika, że aby blogowanie stało się Twoim głównym źródłem dochodu, musisz mieć unikalny styl. Nie oznacza to, że musisz być następną J.K. Rowling, żeby odnieść sukces jako bloger – nawet przeciętny, słabo wyróżniający blog okazać się pomocny jako narzędzie marketingowe.

Branża urody opanowana przez blogerki

Branża kosmetyczna z natury doskonale nadaje się do promocji na blogach. Porady dotyczące pielęgnacji skóry i makijażu są zawsze chętnie czytane. Istnieją już tysiące uznanych blogów i codziennie pojawiają się nowe. Mimo to kobiety wciąż zadają te same pytania na forach i grupach: „jak nakładać podkład” albo „jaki krem jest najlepszy dla skóry tłustej”. Innymi słowy, zawsze istnieje zapotrzebowanie na porady ekspertów.

Są dwa sposoby na wykorzystanie blogów do reklamowania swojego salonu.

Pierwszą i najprostszą opcją jest wykorzystanie siły znanych blogerów, którzy piszą o wszystkim, od towarów po miejsca. Autorzy takich blogów to zazwyczaj entuzjaści kosmetyków lub osoby prowadzące zdrowy tryb życia. Ich pierwsze blogi powstawały najczęściej jako hobby; w końcu dotyczą tego, o czym autorka wie najlepiej i co lubi.

Niektórzy blogerzy mogą być zainteresowani nawiązaniem z Tobą współpracy handlowej, a inni nie. Od filozofii i preferencji danego blogera zależy, czy jest on otwarty na reklamę. Możesz zdecydować się na różne formy współpracy, albo płacisz mu za napisanie recenzji Twojego salonu na jego blogu, albo przyjmie darmowe zaproszenie do Twojego salonu. W zamian jednak musisz się liczyć z ewentualną krytyką. Na rynku można znaleźć oba podejścia. W zależności od tego, na jakim efekcie ci zależy, możesz zdecydować się na współpracę z blogerem dobrze rozpoznawalnym, o zasięgu ogólnopolskim – to droga raczej dla dużych instytutów i spa, którym zależy na zbudowaniu marki w całym kraju. Mniejsze salony, które chcą przyciągnąć nowych klientów, mogą spróbować znaleźć blogi dotyczące ich regionu. 

Drugim rozwiązaniem jest założenie własnego bloga, na którym można promować wykonywane w salonie zabiegi. Pomoże to w zdobyciu nowych klientów. Wiąże się to jednak z poświęceniem ogromnej ilości czasu i nauczeniem się kilku nowych rzeczy. 

A wy co sądzicie o promowaniu salonu przez użycie potencjału, jaki drzemie w blogach?