Jak zadbać o bliznę po usunięciu pieprzyka

blizna po usunięciu pieprzyka

Niezależnie od wielkości usuniętego pieprzyka, po zabiegu pozostaje rana. Na początku ma ona odcień różowy, lub czerwony, a z biegiem czasu blednie. Ta zewnętrzna część rany goi się około dwóch tygodni.

Sam pacjent ma wpływ na to, jak rana będzie się goiła i jak będzie wyglądała blizna po usunięciu pieprzyka. Odpowiednia pielęgnacja może spowodowac, że będzie ona prawie niewidoczna i gojenie przebiegnie bez komplikacji. Proces gojenia trwa krócej po laserowym zabiegu, a dłużej po chirurgicznym. W obu przypadkach może on trwać nawet kilka miesięcy.

Co możemy zrobić?

Lekarz zapewne zaleci osłanianie opatrunkiem świeżej bliznypo usunięciu pieprzyka, chyba że rana jest niewielka i tego nie wymaga.Ważne, żeby zarówno opatrunek, jak i blizna były jak najmniej narażone na kontakt z wodą. Jeśli zalecono nam mycie rany, to należy używać delikatnych preparatów (takich jak np. sól fizjologiczna) , a po obmyciu osuszyc miejsce np. jałowym gazikiem.Pamiętać należy także o dezynfekcji, żeby zapobiec zakażeniu, czy owrzodzeniu. W czasie gojenia rany nie powinno się nakładać na to miejsce kosmetyków, należy unikać promieni UV (dlatego najlepiej usuwać znamiona zimą)  oraz długiego moczenia.

Kolejny etap

Na zagojoną juz ranę, z której odpadły strupki można zacząć nakładac preparaty, które sprawią, że blizna po wycieciu pieprzyka będzie mało widoczna. Lekarze zalecają maści i kremy z alantoiną, czy z hepatyną. Substancje te zapobiegają powstawaniu przerostów i bliznowców i przyspieszają gojenie. Plastry, czy maści silikonowe również są często stosowane na blizny. Dzięki nim blizna szybciej staje się jasna, goi się bez wypukłości, czy przebarwień. Właściwosci nawilżające plastrów powodują,że łagodzą one swędzenie i zmniejszają uczucie ciągnięcia, czy swędzenia. Nie drapiemy! Miejsce może swędzieć, ale powstrzymajmy się. Nikt nie chce przecież mieć brzydkiej, rozdrapanej blizny, czy powikłań.Wiele w całym procesie gojenia zależy od pacjenta, a minimalna (czy nawet niewidoczna) blizna to nagroda za odpowiednią pielęgnację i przestrzeganie zaleceń lekarza.