Sterylizacja narzędzi – w salonie czy na zewnątrz?

Sterylizacja narzędzi jest niezwykle ważnym, jeśli nie najważniejszym, aspektem w salonie kosmetycznym. Nieprzestrzeganie zasad higieny może prowadzić do zagrożenia zdrowia klientów oraz pracowników salonu. Każdy manager i właściciel powinien poznać możliwości, jakie daje rynek w tej kwestii, aby używane narzędzia były bezpieczne, a sterylizacja skuteczna.

O ile większość salonów dba o czystość w miejscu pracy, tak często niestety zapominają o tym, czego nie widać, czyli prawidłowym niszczeniu drobnoustrojów: wirusów i bakterii. Każdego dnia przez gabinety przewijają się setki ludzi, którzy są potencjalnymi nosicielami różnorodnych chorób, w tym WZW typu C, na które niestety nie ma szczepionki. W związku z tym trzeba skrupulatnie i regularnie dbać o wymianę wszystkich narzędzi i przyborów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą pacjenta. Zaleca się również używanie sprzętów jednorazowych, które będą utylizowane po każdym użyciu, a jeżeli nie ma takiej możliwości, konieczna jest sterylizacja. Zanim przejdziemy do tego, jak szybko i skutecznie zadbać o czystość narzędzi, warto dowiedzieć się, czym różni się sterylizacja od dezynfekcji.

DEZYNFEKCJA I STERYLIZACJA

Dezynfekcja, inaczej odkażanie, polega na usuwaniu z narzędzi grzybów, bakterii i wirusów, przy użyciu przeznaczonych do tego celu płynów. Każdy gabinet kosmetyczny MUSI posiadać takie środki. Przed dezynfekcją narzędzi należy je dokładnie umyć, zanurzyć w płynie i odczekać odpowiedni czas, którego nie można skracać. Następnie opłukać i dobrze osuszyć ręcznikiem papierowym lub pozostawić do wyschnięcia. Ważne, aby dezynfekować również stoliki zabiegowe, fotele i wszystkie te powierzchnie, które znajdują się w pobliżu miejsca wykonywania zabiegu. Dezynfekcja powinna poprzedzać każdy wykonywany zabieg. Nie można również pominąć dezynfekcji rąk, którą powinno poprzedzać dokładne umycie i osuszenie dłoni, a także o skórze klientki, którą dezynfekuje się przy manicure i pedicure, a także przy każdym zabiegu, podczas którego istnieje ryzyko przerwania naskórka. Podczas zabiegu osoba, która go wykonuje, nie powinna nosić żadnej biżuterii, a jej paznokcie muszą być krótko obcięte i czyste. Konieczne są oczywiście jednorazowe rękawiczki ochronne.

Sterylizacja to inaczej wyjaławianie. Proces, który polega na całkowitym zniszczeniu wszystkich mikroorganizmów. Warto wspomnieć, że sterylizacja niszczy także przetrwalniki, które pozwalają mikroorganizmom przeżyć w warunkach skrajnie dla nich niekorzystnych. Po jej zakończeniu narzędzia są jałowe, pozbawione wszelkich drobnoustrojów. Sterylizować trzeba te narzędzia, które podczas zabiegu mogłyby mieć styczność z krwią: skalpele, cążki itp. W ich przypadku sama dezynfekcja nie wystarczy, ponieważ drobnoustroje i niektóre rodzaje wirusów giną tylko w wysokiej temperaturze. Nie można jej jednak pomijać, bez niej narzędzia mogą zacząć rdzewieć.

 O sterylizacji i dezynfekcji narzędzi pisaliśmy również TUTAJ >>

Są dwie możliwości: autoklaw, czyli urządzenie, które sterylizuje narzędzia w salonie, oraz zlecanie sterylizacji zewnętrznej firmie. Którą opcję wybrać?

AUTOKLAW CZY ZEWNĘTRZNA  FIRMA?

W gabinetach często stosuje się sterylizator kulkowy, służący do sterylizacji małych metalowych narzędzi. Sterylizacja trwa 60 sekund i odbywa się w temperaturze 240°C, ale większość służb sanitarnych uznaje tę metodę za nieskuteczną i niewystarczającą. (…)

Marta Zwolińska redaktor Beauty Inspiration

Czytaj więcej w Beauty Inspiration 3/2016

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube