Structogram, czyli jak właściwie wykorzystać potencjał pracowników

A gdybyśmy powiedzieli Ci, że istnieje sposób na pełne wykorzystanie potencjału Twoich pracowników? I że ta metoda jest poparta nauką? Odpowiedź leży w badaniu biostruktur – a dokładniej w structogramie. Struktogram jest zwizualizowanym wynikiem analizy biostrukturalnej i pokazuje genetycznie uwarunkowaną podstawową strukturę osobowości. Poznanie kodu genetycznego własnej osobowości pomoże Ci przekazywać jasne i zrozumiałe komunikaty, co zaprocentuje wzrostem efektywności – Twojej i Twoich pracowników. Uświadomisz sobie ich potencjał i zbudujesz zaufanie.

Structogram, stworzony przez Szwajcarów, to narzędzie, które porządkuje informacje uzyskane przez MacLeana i przypisuje kolory różnym częściom mózgu, aby lepiej zilustrować jego teorię.

Istnieją trzy główne typy: czerwony, zielony i niebieski. Każdy typ ma swoje mocne i słabe strony.

Biostruktury czerwone 

Charakteryzują się wysokim poziomem energii i asertywności. Szybko myślą i często są nastawione na osiąganie celów. Mogą być jednak impulsywne i niecierpliwe. W kontaktach z innymi widoczne są oznaki współzawodnictwa, aspiracji przywódczych i podejmowania rywalizacji. Pragmatyzm wysuwa się na pierwszy plan w działaniach „czerwonych”, którzy szybko określają, jakie (konkretne) działania należy podjąć w danym scenariuszu i nie boją się improwizować. Mają oni wrodzoną zdolność do zdobywania władzy i prowadzenia za sobą ludzi. . Są aktywni, dynamiczni, impulsywni. 

Biostruktury zielone

Im bardziej widoczny jest element zielony u danej osoby, tym bardziej pragnie ona być blisko innych, współczuć im i cieszyć się ich sympatią. Osoby zielone myślą i działają w oparciu o zmysł, intuicję i fantazję; nie używają tabel ani wykresów. Nie mogą sobie na przykład wyobrazić krótkiej podróży służbowej bez kupienia prezentów dla członków rodziny.

Biostruktury niebieskie

Osoby o tym kolorze są raczej nieprzystępne. Preferują komunikację pisemną, dzięki czemu mogą ostrożniej dobierać słowa. Osoby o „niebieskiej” osobowości są często perfekcjonistami i lubią planować z wyprzedzeniem. Cenią sobie porządek i regularność.

Przyporządkuj pracowników do danych kategorii

Kiedy już znasz różne typy, możesz zacząć określać, którzy z Twoich pracowników należą do danej kategorii. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć, jak myślą i zachowują się oraz co ich motywuje. Uzbrojony w tę wiedzę, możesz zacząć zarządzać nimi w taki sposób, by wydobyć ich najlepsze cechy i umożliwić im osiągnięcie celów.

Na co czekasz? Zacznij korzystać z mocy structogramu już dziś! To może być klucz do uwolnienia ukrytego potencjału Twoich pracowników i przeniesienia biznesu na nowy poziom!